ზოგადი წესები და პირობები ტვირთის გადაზიდვის მომსახურების ორგანიზების შესახებ
ბოლო განახლება: თებერვალი 2026
წინამდებარე ზოგადი წესები და პირობები წარმოადგენს იურიდიული ძალის მქონე ჩარჩო ხელშეკრულებას რომელიც არეგულირებს ტდპ-სა და დამკვეთს შორის ურთიერთობას.
1. მხარეები
1.1. გადაზიდვის ორგანიზატორი: შპს „თბილისი დრაი პორტი“, ს/კ 405483454 (შემდგომში — „ტდპ“).
1.2. დამკვეთი: ფიზიკური ან იურიდიული პირი, რომელიც პლატფორმის საშუალებით უკვეთავს ტვირთის გადაზიდვის მომსახურებას (შემდგომში — „დამკვეთი“).
ტდპ და დამკვეთი ერთობლივად მოიხსენიებიან როგორც — „მხარეები“.
2. ტერმინთა განმარტება
2.1. პლატფორმა — ვებ აპლიკაცია, რომლის მეშვეობითაც დამკვეთი ახორციელებს ტვირთის გადაზიდვის მომსახურების შეკვეთას.
2.2. მომსახურება — ტდპ-ის მიერ დამკვეთისთვის ტვირთის გადაზიდვის ორგანიზება, მათ შორის: შეკვეთის მიღება, კოორდინაცია, შესაბამისი გადამზიდავების ჩართვა, დოკუმენტაციის ადმინისტრირება და გადაზიდვის პროცესის მხარდაჭერა.
2.3. გადამზიდავი — ნებისმიერი მესამე პირი (მათ შორის, მაგრამ არამხოლოდ: შპს „საქართველოს რკინიგზა“, საავტომობილო გადამზიდავი კომპანიები), რომელიც უშუალოდ ახორციელებს ტვირთის ფიზიკურ გადაზიდვას.
2.4. გადაზიდვის ფორმა — ტვირთის გადაზიდვის ფორმა, მათ შორის სარკინიგზო, საავტომობილო ან მათი კომბინაცია, კონკრეტული შეკვეთის მიხედვით.
2.5. შეკვეთა — დამკვეთის მიერ პლატფორმის საშუალებით ფორმირებული კონკრეტული მოთხოვნა მომსახურების გაწევის შესახებ, სადაც განისაზღვრება გადაზიდვის ფორმა, მარშრუტი, ტვირთის მახასიათებლები და სხვა პირობები.
2.6. კონტეინერი — მრავალჯერადი გამოყენების სტანდარტიზებული სატრანსპორტო ერთეული.
2.7. სატრანსპორტო დოკუმენტები — გადაზიდვასთან დაკავშირებული ყველა დოკუმენტი, მათ შორის სარკინიგზო ზედდებული, სატვირთო ზედნადები (CMR), ინვოისი, შეფუთვის სია, საბაჟო დოკუმენტები და სხვა.
3. ხელშეკრულების საგანი
3.1. წინამდებარე ზოგადი წესები და პირობები წარმოადგენს იურიდიული ძალის მქონე ჩარჩო ხელშეკრულებას რომელიც არეგულირებს ტდპ-სა და დამკვეთს შორის ურთიერთობას ტვირთის გადაზიდვის მომსახურების ორგანიზების პროცესში.
3.2. ტდპ მოქმედებს მხოლოდ როგორც გადაზიდვის ორგანიზატორი და არ წარმოადგენს უშუალო გადამზიდავს, სატრანსპორტო საშუალების მფლობელს ან ტვირთის მფლობელს, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც ეს პირდაპირ და ცალსახად არის მითითებული კონკრეტულ შეკვეთაში ან შესაბამის სატრანსპორტო დოკუმენტში.
3.3. ტვირთის ფიზიკური გადაზიდვა ხორციელდება შესაბამისი გადამზიდავის მიერ და ექვემდებარება:
- გადამზიდავის მოქმედ წესებსა და რეგულაციებს;
- შესაბამის ეროვნულ და საერთაშორისო სატრანსპორტო კანონმდებლობას;
- კონკრეტული გადაზიდვის ფორმისთვის მოქმედ სამართლებრივ ჩარჩოს (მათ შორის, სარკინიგზო ან საავტომობილო, სახიფათო და სხვა).
4. პლატფორმით სარგებლობა და თანხმობა
4.1. დამკვეთი პლატფორმაზე რეგისტრაციისა და თანხმობის ღილაკის მონიშვნით ადასტურებს, რომ:
- გაეცნო წინამდებარე წესებსა და პირობებს;
- ესმის მათი შინაარსი და სამართლებრივი შედეგები;
- იღებს მათ სავალდებულოდ შესასრულებლად.
4.2. პლატფორმით სარგებლობის გაგრძელება, მათ შორის შეკვეთის განთავსება ან დადასტურება, ავტომატურად ჩაითვლება წესებსა და პირობებზე უპირობო თანხმობად.
5. შეკვეთა და გადაზიდვის ფორმა
5.1. თითოეული ცალკეული შეკვეთა წარმოადგენს წინამდებარე წესებისა და პირობების განუყოფელ ნაწილს და განიხილება მათთან ერთობლიობაში.
5.2. კონკრეტული გადაზიდვის ფორმა/სახეობა (სარკინიგზო, საავტომობილო ან კომბინირებული) განისაზღვრება შეკვეთის პირობებით.
5.3. იმ შემთხვევაში, თუ წინამდებარე წესებსა და კონკრეტული შეკვეთის პირობებს შორის არსებობს წინააღმდეგობა, უპირატესობა ენიჭება შესაბამის შეკვეთის პირობებს.
6. ტდპ-ის ვალდებულებები და უფლებები
6.1. ტდპ ვალდებულია:
- ორგანიზება გაუწიოს დამკვეთის მიერ შეკვეთილ გადაზიდვას;
- უზრუნველყოს გადაზიდვის პროცესის კოორდინაცია;
- მიაწოდოს დამკვეთს ხელმისაწვდომი ინფორმაცია გადაზიდვის სტატუსის შესახებ.
6.2. ტდპ უფლებამოსილია:
- ჩართოს მესამე პირები (გადამზიდავები, ტერმინალები და სხვა);
- შეაჩეროს მომსახურება დამკვეთის მიერ ვალდებულებების დარღვევის შემთხვევაში;
- დააკავოს ტვირთი მომსახურების საფასურის სრულად გადახდამდე.
7. ფორს-მაჟორი
7.1. ფორს-მაჟორად ითვლება გარემოება, რომელიც სცდება მხარეთა გონივრულ კონტროლს და შეუძლებელს ან არსებითად ართულებს ვალდებულებების შესრულებას.
7.2. ფორს-მაჟორი არ ათავისუფლებს დამკვეთს უკვე წარმოშობილი ფინანსური ვალდებულებების შესრულებისგან.
8. პასუხისმგებლობის შეზღუდვა
8.1. ტდპ არ აგებს პასუხისმგებლობას:
- გადაზიდვის დაგვიანებაზე, რომელიც გამოწვეულია გადამზიდავის, საგზაო პირობების, ინფრასტრუქტურული შეზღუდვების, სახელმწიფო ორგანოების ან სხვა მესამე პირების ქმედებით;
- ტვირთის დაზიანებაზე ან დაკარგვაზე, რომელიც წარმოიშვა უშუალო გადაზიდვის პროცესში და არ არის გამოწვეული ტდპ-ს ბრალეული ქმედებით.
8.2. ტდპ-ის პასუხისმგებლობა ნებისმიერ შემთხვევაში შემოიფარგლება შესაბამისი შეკვეთის ღირებულებით.
8.3. ტდპ არ აგებს პასუხისმგებლობას არაპირდაპირ ზიანზე, მოგების დაკარგვაზე ან კომერციულ დანაკარგზე.
9. დამკვეთის ვალდებულებები
9.1. დამკვეთი პასუხისმგებელია:
- შეკვეთაში მითითებული ინფორმაციის სისწორეზე;
- სატრანსპორტო და საბაჟო ან ნებისმიერი სხვა მის მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტაციის ან ინფორმაციის სისწორეზე და სიზუსტეზე;
- ყველა შესაბამისი გადასახადის, მოსაკრებლისა და ჯარიმის გადახდაზე.
9.2. დამკვეთი ვალდებულია აანაზღაუროს ტდპ-ს ნებისმიერი ზიანი ან ხარჯი, რომელიც გამოწვეულია არასწორი ინფორმაციის მიწოდებით ან ვალდებულებების დარღვევით.
10. დავების გადაწყვეტა და გამოსაყენებელი სამართალი
10.1. მხარეები ვალდებულნი არიან დავა პირველ ეტაპზე მოაგვარონ მოლაპარაკების გზით.
10.2. შეთანხმების მიუღწევლობის შემთხვევაში დავა განიხილება საქართველოს საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრში, ერთ არბიტრთან.
10.3. გამოსაყენებელი სამართალია საქართველოს კანონმდებლობა.
11. კონფიდენციალურობა და პერსონალური მონაცემები
11.1. პერსონალური მონაცემების დამუშავება ხორციელდება საქართველოს კანონმდებლობის დაცვით.
11.2. მონაცემები გამოიყენება მხოლოდ მომსახურების გაწევის მიზნით.
12. დასკვნითი დებულებები
12.1. წინამდებარე წესები ძალაში შედის დამკვეთის მიერ მათზე თანხმობის გამოხატვის მომენტიდან.
12.2. ტდპ უფლებამოსილია განაახლოს წინამდებარე წესები; განახლებული რედაქცია ავტომატურად ვრცელდება პლატფორმის ყველა მომხმარებელზე.
შეკვეთა (Booking Note)
წინამდებარე დოკუმენტი წარმოადგენს ტვირთის გადაზიდვის მომსახურების ორგანიზების კონკრეტული შეკვეთის ფორმას (შემდგომში — „შეკვეთა“) და არის შპს „თბილისი დრაი პორტი“-სა და დამკვეთს შორის გაფორმებული ზოგადი წესებისა და პირობების განუყოფელი ნაწილი.
გადაზიდვის ორგანიზატორი: შპს „თბილისი დრაი პორტი“ საიდენტიფიკაციო კოდი: 405483454 (შემდგომში — „ტდპ“).
დამკვეთი: იურიდიული/ფიზიკური პირი, რომლის მონაცემები მითითებულია პლატფორმაზე შეკვეთის ფორმირებისას (შემდგომში — „დამკვეთი“).
ტდპ და დამკვეთი ერთობლივად მოიხსენიებიან როგორც „მხარეები“.
2. შეკვეთის საგანი
2.1. წინამდებარე შეკვეთით დამკვეთი ავალებს, ხოლო ტდპ იღებს ვალდებულებას, ორგანიზება გაუწიოს დამკვეთის ტვირთის გადაზიდვას შეკვეთაში მითითებული პირობების შესაბამისად.
2.2. ტდპ მოქმედებს მხოლოდ როგორც გადაზიდვის ორგანიზატორი და არ წარმოადგენს უშუალო გადამზიდავს, თუ კონკრეტული შეკვეთის პირობებით ან შესაბამის სატრანსპორტო დოკუმენტით პირდაპირ სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული.
2.3. ტვირთის ფიზიკური გადაზიდვა ხორციელდება მესამე პირი გადამზიდავის მიერ და ექვემდებარება შესაბამის სატრანსპორტო რეჟიმზე მოქმედ ეროვნულ და/ან საერთაშორისო სამართლებრივ რეგულაციებს.